Omslag: "Veien til Waterloo : fire generaler og ett slag" av Harald Høiback
Bok
Vaksne

Veien til Waterloo

Harald Høiback

Personlege forteljingarNapoleon I keisar av Frankrike 1769-1821 Slaget ved Waterloo 1815 Europa - Historie - 1789-1815 Arthur Wellesley Wellington hertug 1769-1852 Gebhard Leberecht von Blücher (feltherre) 1742-1819 Gerhard Johann David von Scharnhorst (general og politikar) 1755-1813
Reserver

Ei historiebok og samstundes ei bok om ledelse.

Dette er boka for deg, som aldri får nok av å lesa om krig, strategi og taktikk. Og ikkje berre slaget om Waterloo - forfattaren hopper både frem og tilbake for å setta det i ein kontekst, som gjer at det favner mykje breiare.

Dette er boka for deg som likar historie.

Dette er boka for deg som likar underhaldande bøker om ledelse.

Ho er tjukk, men ikkje tunglest.

Om boka

Ved å følge de fire viktigste aktørenes vei fram til slagfeltet denne junidagen, kaster boken også lys over samfunnet, tankegodset og det rike persongalleriet rundt dem. Den fjerde, Gerhard von Scharnhorst, døde to år tidligere, men uten hans militærreformer ville slaget fått et annet utfall. Få mennesker i historien har preget sin samtid like mye som Napoleon Bonaparte. Veien til Waterloo er en frisk og levende gjenfortelling av det skjebnesvangre slaget som styrtet Napoleon og endret Europas historie for alltid.